18
juni
2025
|
09:01
Europe/Amsterdam

Nieuwe interdisciplinaire onderwijsmodules helpen bij mondzorg voor kwetsbaren

De ontwikkelaars van de nieuwe onderwijsmodules

Hoe zorg je ervoor dat kwetsbare mensen toegang krijgen tot goede mondzorg? Deze vraag stond centraal tijdens een online multiplier event van het Erasmus+ Oral Health Project.  Met als antwoord: drie nieuwe onderwijsmodules. Ze zijn ontwikkeld om studenten beter voor te bereiden op persoonsgerichte mondzorg, met nadruk op interprofessionele samenwerking.

“Het gaat niet alleen over tanden,” benadrukt Berno van Meijel, lector GGZ-verpleegkunde bij Hogeschool Inholland. “Mondgezondheid raakt aan voeding, communicatie, mentale gezondheid en zelfvertrouwen. Als we mondzorg loskoppelen van de rest van de zorg, missen we de kans om levenskwaliteit echt te verbeteren.”

Drie modules, één doel: interprofessionele samenwerking
Tijdens het event werden drie nieuwe onderwijsmodules gepresenteerd. Wat ze met elkaar gemeen hebben? Ze stimuleren samenwerking tussen studenten Verpleegkunde, Social Work en Mondzorgkunde — disciplines die elkaar in de praktijk hard nodig hebben. Door al tijdens de opleiding bruggen te slaan tussen vakgebieden, worden toekomstige zorgprofessionals beter toegerust om samen te werken aan integrale zorg voor kwetsbare doelgroepen.

Victor Assunção (Universiteit van Lissabon) trapte af met een module gericht op studenten Verpleegkunde en Sociaal Werk. “Verpleegkundigen en sociaal werkers hoeven geen tandarts te worden om impact te maken,” zei hij. “Hun kracht zit in signaleren, rapporteren en opkomen voor goede zorg.” Tools zoals de Oral Health Assessment Tool helpen studenten om problemen vroeg te herkennen.

Daarna nam Nicolas Giraudeau (Universiteit van Montpellier) het over met een module voor studenten Mondzorgkunde. Zijn focus: leren omgaan met patiënten met cognitieve of fysieke beperkingen. “Veel tandartsen zijn niet gewend om samen te werken met andere zorgprofessionals,” vertelde hij. “Maar die samenwerking is essentieel voor volledige en passende zorg.”

De derde module werd gepresenteerd en ontwikkeld door Luís Francisco Soares (Instituto Politécnico de Leiria) en Claar van der Maarel – Wierink (Academic Centre for Dentistry Amsterdam (ACTA)), en draaide helemaal om interprofessioneel werken. “Goede zorg is zelden een solotaak,” stelde Luís. “Wanneer disciplines samenwerken, verbeteren de behandelresultaten aanzienlijk.”

Modules klaar voor gebruik in het onderwijs
Jolien van der Geugten, onderzoeker bij het lectoraat GGZ-verpleegkunde, liet zien hoe de modules gemakkelijk in bestaande curricula zijn in te passen. Denk aan platforms als Moodle en Edusources.nl. “We hebben gezorgd dat je ze flexibel kunt inzetten: als volledige cursus of in losse onderdelen die passen bij je onderwijspraktijk.”

Ze riep docenten op om de materialen niet alleen te gebruiken, maar ook naar eigen inzicht aan te passen. “Samen maken we onderwijs dat écht aansluit bij wat kwetsbare mensen nodig hebben.”

Samen veranderen we de zorg
Deelnemers waren het roerend eens: mondzorg verdient een vaste plek in de opleiding van álle zorgprofessionals. “Het Erasmus+ Oral Health Project is niet zomaar een onderwijsproject,” sloot Berno van Meijel af. “Het verandert de manier waarop we naar zorg kijken. Door samenwerking centraal te stellen, maken we verschil voor mensen die dat het hardst nodig hebben.”

Wil je aan de slag?
Ben je docent of zorgprofessional? Gebruik de modules in jouw onderwijs en draag bij aan een zorgpraktijk die mensen centraal stelt. Ben je student Verpleegkunde, Social Work of Mondzorgkunde? Pak je kans om samen te leren — en samen te zorgen.

De opname van het event en de lesmaterialen vind je via Edusources.nl.