Hogeschool Inholland over oorlog Israël en Gaza en andere conflicten in de wereld
“Elke dag zien we de beelden van het oorlogsgeweld in Israël en Gaza en in andere conflictgebieden. Dat raakt ons en onze gemeenschap binnen Inholland diep,” zegt collegevoorzitter Bart Combee van Hogeschool Inholland. “Wij voelen mee met het lot van de slachtoffers en hun families en staan stil bij hun leed.”
Click here for English version
Bart Combee: "De oorlog in Gaza en Israël maakt veel los bij studenten en collega’s. Wij maken ons, net als velen, zorgen over de humanitaire catastrofe in de Palestijnse gebieden en Israël. Deze oorlog en ook andere conflicten in de wereld raken ons. Onze gedachten gaan uit naar alle onschuldige burgers die door deze situaties lijden en omkomen.”
De oorlog raakt ook onze Inholland-gemeenschap. Namens het college van bestuur hebben Bart Combee en Marije Deutekom recent gesproken met een delegatie van studenten over de situatie in Gaza en Israël en de zorgen die ze daarover hebben. “We zijn trots op hun bevlogenheid en betrokkenheid en we waarderen hun bijdrage aan onze gemeenschap enorm.”
Onze waarden en gemeenschap
Hogeschool Inholland hecht grote waarde aan het bieden van ruimte voor verschillende standpunten. Bart: “Elke oorlog is een tragedie die moet stoppen. We hopen dan ook dat er snel een oplossing komt voor het Israëlisch – Palestijns conflict. Waarbij wij als instelling geen partij kiezen voor één standpunt, want dan nemen we automatisch we ook stelling tégen een ander standpunt. Ons doel is het welzijn van de héle gemeenschap te waarborgen. Dat we een veilige leer- en werkomgeving hebben voor mensen met verschillende achtergronden en verschillende zienswijzen. Kennis en kritische geluiden zijn het kloppend hart van hogescholen. We hebben gemerkt dat sommige studenten het gevoel hebben dat er niet evenveel aandacht is voor de situatie in Gaza en Israël als voor Oekraïne. We streven naar evenwichtige berichtgeving en we waarderen het dat jullie aangeven het in dit geval als ongelijk te ervaren.”
“We merken ook dat bij studenten en sommige collega’s de behoefte groeit om zich uit te kunnen spreken, hun gevoel te uiten en aandacht te vragen voor de situatie in Gaza en Israël, zoals we recent ook hebben gezien bij andere onderwijsinstellingen. Daar is ruimte voor binnen de kaders van de richtlijnen die hogescholen en universiteiten samen hebben opgesteld. Protesteren is een recht en kan zolang we met elkaar zorgen voor een veilige omgeving. Vreedzaam, met respect voor elkaar en met ruimte voor verschillende geluiden.”
Concrete maatregelen
Bij verschillende onderwijsinstellingen zijn oproepen gedaan om partnerschappen met Israëlische onderwijsinstellingen te beëindigen. Bij Inholland is alleen een partnerschap met Dar-al-Kalima University of Arts and Culture, een Palestijnse hogeschool.
Inholland beoordeelt partnerschappen met kennisinstellingen in conflictgebieden per situatie. Uiteraard volgen we hierin het beleid van het ministerie van OCW. Daarnaast werken we momenteel, samen met andere hogescholen en universiteiten, aan een nieuw ethisch kader voor dergelijke beslissingen.“Deze kaders hanteren we in de toekomst bij samenwerkingsrelaties. Het uitgangspunt blijft dat er ruimte is voor individuele professionele contacten die horen bij een open academische wereld.”
In gesprek
Het cvb gaat in gesprek met studenten en medewerkers over de veranderende wereld en de zorgen die daarmee gepaard gaan. Bart: "Over beladen en emotionele onderwerpen praten kan helpen om je gedachten te ordenen of zorgen te uiten. Iedereen mag zich vrij voelen om zijn of haar mening te delen en het is niet erg om het oneens te zijn. Bij een open en respectvol debat hoort echter ook dat er grenzen zijn. Er is geen ruimte voor discriminatie of ongepaste uitspraken."
Het eerste georganiseerde gesprek vindt plaats op 25 juni in Rotterdam en is voor collega’s en studenten uit Rotterdam. Collega’s en studenten van andere locaties zijn ook welkom en kunnen zich hier aanmelden.
Uiteraard komen deze gesprekken ook voor in de klas. Er zijn voor docenten handleidingen beschikbaar voor gesprekken over controversiële en emotionele onderwerpen, zowel in brede zin (Nederlandstalig/Engelstalig). als specifiek over Israël en Palestina. Ook kunnen docenten ondersteuning en advies vragen bij onze Taskforce diversiteit en inclusie of het lectoraat Diversiteitvraagstukken.
Persoonlijke gesprekken
We staan klaar voor alle studenten en collega’s uit de getroffen gebieden, zowel uit Israël, de Palestijnse gebieden, en ook uit andere gebieden waar conflicten zijn. Inholland biedt individuele ondersteuning waar mogelijk. Studenten kunnen een persoonlijk gesprek aanvragen bij hun studieloopbaanbegeleider, studentendecaan of de vertrouwenspersoon.
Collega’s kunnen terecht bij hun leidinggevende of vertrouwenspersoon. De afdeling Integrale Veiligheid en de veiligheidscoördinatoren kunnen aanvullende ondersteuning bieden.
Als medewerker van Inholland en als onderzoeker sociaal werk voel ik een verantwoordelijkheid om mij uit te spreken tegen onrecht. Ik hoop ook studenten te inspireren om zich uit te spreken tegen onrecht wanneer zij hiervan getuige zijn. Hetzelfde verwacht ik van een onderwijsinstelling zoals Inholland. Nu het geweld vanuit de Israelische overheid mensenrechten schendt, oorlogsrecht schendt, humanitair recht schendt, en wetenschappers het erover eens zijn dat hier sprake is van genocidaal geweld, voldoet bovenstaand statement niet meer. Hierin wordt namelijk gesuggereerd dat het een 'standpunt' is om tegen deze schendingen te zijn (of om daar niet tegen te zijn). In het sociaal werk, het vakgebied waarin ik werkzaam ben, staat rechtvaardigheid (terecht) in de definitie van het vak. Het kan niet zo zijn dat het instituut waarin sociaal werkers worden opgeleid en waar onderzoek naar sociaal werk wordt gedaan, met als doel om bij te dragen aan rechtvaardigheid in onze samenlevingen, niet uitgesproken vóór diezelfde rechtvaardigheid gaat staan. Er bestaat geen 'neutraal' standpunt wanneer het gaat om genocidaal geweld. Dat geweld vraagt erom om veroordeeld te worden. Ik hoop daarom dat jullie bovenstaand standpunt kunnen actualiseren vanuit jullie verantwoordelijkheid als onderwijsinstelling, en om al die studenten die bij Inholland opgeleid worden de moed te tonen om op te staan tegen onrechtvaardigheid.
Met vriendelijke groet,
Lieke Wissink