‘Passies voor voeding, gezondheid, duurzaamheid, bewegen en sport combineren’
Robin van den Berg, nieuwe lector Food, Health & Technology
Hij werkte jarenlang in de voedingsmiddelenindustrie. Daar stond hij aan de basis van verschillende productinnovaties. Nu is het voor hem tijd om zijn kennis en ervaring in te zetten voor praktijkgericht onderzoek en onderwijs. “Bij Inholland kan ik mijn passies voor voeding, gezondheid, duurzaamheid, bewegen en sport op een prachtige manier combineren.” Maak kennis met Robin van den Berg, kersverse lector Food, Health & Technology. Plus trotse vader en professioneel atletiekcoach van topsporters met internationale ambities.
Robin is sinds 1 september 2024 lector binnen het Research and Innovation Centre Agri, Food & Life Sciences. Hij werkte tot half oktober direct samen met lector Feike van der Leij, die zijn werk afbouwt tot een halve dag per week. Robin neemt een bak aan ervaring mee. Hij werkte jarenlang voor TNO op het gebied van voeding en gezondheid en maakte vervolgens de overstap naar het bedrijfsleven waar hij leiding gaf aan tal van R&D-projecten. “Een van laatste projecten was bijvoorbeeld het verrijken van voedingsmiddelen met micronutriënten (ijzer) om de gezondheid van mensen in ontwikkelingslanden te verbeteren.”
Combineren van passies als onderzoek
Na ongeveer vijftien jaar in het bedrijfsleven begon het bij Robin te kriebelen. “Ik houd van toegepast, lokaal onderzoek en ook het onderwijs heeft me altijd aangetrokken. Ik raakte in gesprek met Inholland en merkte dat ik mijn passies hier op een prachtige manier kan combineren: voeding, gezondheid, duurzaamheid, bewegen en sport. Bij Inholland krijg ik de vrijheid als die ik als onderzoeker prettig vindt.”
We zijn een grote hogeschool met volop kansen om de verschillende kennisdomeinen slim te bundelen
Enorm netwerk
“Feike heeft een enorm lokaal netwerk opgebouwd waarvan ik meteen al gebruik kan maken”, constateert Robin. “Zo staan we aan de vooravond van de opvolger van Bean me Up!: Bean me Up! 2.0. Dit gaat over de lokale teelt, volledige verwerking en de vermarkting van eindproducten van de veldbonen: de hele keten dus, als duurzaam, plantaardig alternatief voor de consumptie van dierlijke eiwitten.”
Samenwerken met bedrijfsleven
Interessant is ook het project Duurzame eiwitten: Eendje meer, dat ook gericht is op de eiwittransitie maar dan met waterlinzen. In het bedrijfsleven heb ik veel ervaring met innovaties en technologieën voor de eiwittransitie en ik weet ook waar bedrijven behoefte aan hebben om zulke innovaties aantrekkelijker en beter toepasbaar te maken. Bedrijven gaan hun fabrieksprocessen niet aanpassen voor een kleine nieuwe innovatie, maar als die innovatie past binnen de bestaande fabrieksprocessen, wordt het interessant en veel sneller en opgepikt. Die ervaring ga ik bijvoorbeeld inzetten om verder te werken aan de samenwerking met het bedrijfsleven.”
Holistische benadering
Ook binnen Inholland heeft Robin oog voor samenwerking. “We zijn een grote hogeschool met volop kansen om de verschillende kennisdomeinen slim te bundelen, zoals in Delft, Alkmaar en Amsterdam. Dan denk ik bijvoorbeeld aan het domein Techniek, Ontwerpen & Informatica om gezamenlijk met het werkveld concepten te ontwikkelen op het gebied van land- en tuinbouw en voedseltechnologie tot AI, datascience, maar ook bedrijfseconomie. Want bij het opzetten van nieuwe, duurzame voedselketens en aantrekkelijke foodconcepten is een multidisciplinaire aanpak essentieel. Zo kunnen we de landbouwgrond, waar nu zo veel druk op staat, efficiënter gebruiken.”
Bij het opzetten van nieuwe, duurzame voedselketens en aantrekkelijke foodconcepten is een multidisciplinaire aanpak essentieel
Studenten betrekken
Studenten horen als vanzelfsprekend bij Robins plannen met het lectoraat. “Onderwijs en onderzoek moeten samengaan. Graag maak ik studenten en docenten enthousiast door hen aan de hand van onderzoeksprojecten te laten ervaren hoe ze hun kennis toepasbaar kunnen maken voor praktijkvraagstukken. Ze kunnen op allerlei manier betrokken zijn bij onze projecten, bijvoorbeeld door concepten uit te denken of hands-on onderzoekswerk te verrichten. Er lopen nu zo veel interessante, impactvolle projecten; daar zouden we veel meer ruchtbaarheid aan moeten geven. Dat alleen al zou studenten aantrekken.”
Olympische finale
Wat de plannen van Robin precies zijn? “Ik ben me nu nog aan het oriënteren en ga op zoek naar waar mijn kracht en ervaring van toevoegde waarde is voor Inholland. Zoals de koppeling met technologische innovaties. En ik zou het een gedroomde combinatie vinden om samen te werken met Sportkunde.” Want daarmee slaat Robin een brug met het werk dat hij naast Inholland doet. “Vanuit mijn eigen bedrijfje train en coach ik talentvolle atleten. Daarnaast geef ik voedingsadvies aan (olympische) topatleten. We hebben een sportief gezin: mijn vrouw en ik zijn atleet geweest en we hebben drie kinderen met een groot talent.” Om daar vol trots aan toe te voegen. “In Parijs heeft onze oudste dochter, die in mijn team traint, meegedaan aan de Olympische Spelen. Ze bereikte zelfs de finale van de 4 x 100 meter estafette.”
beide zwagers Peter en Rene het opstuur,ze vragen me wel eens wat je op dit moment doet,ik ben trots op je