Innovation in the Music Industry

Over Innovation in the Music Industry

Bij het lectoraat Innovation in the Music Industry, onderdeel van het kenniscentrum Applied Research x Creativity, richten we ons op de context van de internationale muziekindustrie.  In onze definitie omvat de internationale muziekindustrie alles dat zich richt op economische activiteiten waar muziek bij betrokken is. Hieronder vallen onder andere artiesten, producers, platenlabels, uitgevers, artiestenmanagers, boekers, zaalprogrammeurs en festival-organisatoren.

Binnen ons onderzoek richten we ons op nieuwe businessmodellen en ondernemerschap maar kijken we ook naar de maatschappelijke impact van deze industrie en de maatschappelijke vraagstukken waarin muziek en de muziekindustrie een rol kunnen spelen. We benaderen de muziekindustrie als een ecosysteem dat traditioneel sterk wordt beïnvloed en gevormd door technologische innovaties. Daarnaast hebben muziek, musici en de muziekindustrie impact op de samenleving. Ook zijn het belangrijke actoren om maatschappelijke vraagstukken op de publieke agenda te krijgen. Muzikanten en de muziekindustrie zijn dan ook stakeholders in maatschappelijke innovatieprocessen. 

English? Click here

Voor onderwijs en werkveld

Binnen ons onderzoek hanteren we de benadering van design thinking. Dit houdt in dat we de manier waarop ontwerpers denken gebruiken om mogelijke oplossingen voor problemen te verkennen en te bedenken. Het gebruik van ontwerpmethoden en -tools helpt om de context van die problemen beter te begrijpen. Op die manier komen we tot betere oplossingen. De vraagstukken die behandeld worden kunnen een probleem  zijn dat verband houdt met de organisatie van de werking van de muziekindustrie en gerelateerde bedrijfsmodellen. Het kunnen ook maatschappelijke uitdagingen zijn waarbij de muziekindustrie als belanghebbende kan optreden om verandering in gang te zetten.

Idealiter vinden onze onderzoeksprojecten plaats binnen de context van het International Music Industry Lab, een van de Urban Living labs van Inholland. Dit lab functioneert als een hybride ruimte waar onderwijs, werkveld en wetenschappelijk onderzoek samenkomen. Het is een plek waar junior professionals (zoals we onze studenten noemen), coaches, onderzoekers, professionele partners en andere belanghebbenden samenwerken en co-creëren.

Samenwerken met het lectoraat

De muziekindustrie staat voor veel uitdagingen. Denk aan onderwerpen als talentontwikkeling en professionalisering, inclusie en diversiteit, mentaal en fysiek welzijn, nieuwe digitale technologische ontwikkelingen en opkomende businessmodellen, de maatschappelijke impact van de muziekindustrie en ecologische duurzaamheid. Dit zijn enkele van de belangrijkste vraagstukken.

Als je deel uitmaakt van de muziekindustrie en op zoek bent naar manieren om iets te veranderen, neem dan contact op. Je kunt je ook aansluiten bij een van onze projecten. We kunnen dan samen zoeken naar nieuwe kansen en vruchtbare ideeën om te helpen bouwen aan een gezonder, en duurzamer muziekecosysteem.

Geïnteresseerd? Stuur een e-mail naar Koos Zwaan, lector van Innovation in the Music Industry.

Kom in contact

Lectorale rede van Koos Zwaan

You Say You Want a Revolution

De muziekindustrie verandert ingrijpend door technologieën zoals streaming, AI en immersive technology, terwijl makers worstelen met nieuwe verdienmodellen en digitale afhankelijkheid. Hoe kunnen we deze ontwikkelingen benutten om de industrie te versterken? Hierover sprak Koos tijdens zijn lectorale rede in maart 2025. Rede gemist? Bekijk de opname van de rede via onderstaande link en ontdek meer over de toekomst van de muziekindustrie.

Bekijk de rede en ontdek meer

 

In de media

Groot verschil in subsidies klassieke muziek en pop

Het was al langer bekend dat er meer Rijkssubsidie naar klassieke muziek gaat dan naar popmuziek. Maar onderzoek van Koos laat nu zien hoe goot dat verschil is. Van de 100 miljoen euro aan subsidies voor de muziekindustrie, gaat maar liefst 93 procent naar klassieke muziek en slechts 7 procent naar popmuziek. Koos vertelt op Radio NPO 1 hoe dat komt.

Luister mee op Radio NPO 1

Klassiek krijgt veel meer subsidie dan pop 

Samen met onderzoeker Maartje Houtzager bracht Koos in kaart hoe popmuziek structureel achterblijft in de toekenning van subsidies. Koos pleit voor een eerlijker en diverser subsidiebeleid, waarin ook genres als pop, wereldmuziek en jazz de structurele ondersteuning krijgen die ze verdienen.

Lees verder op Trouw.nl (abonnees)

Diversiteit hoort ook aan de bestuurstafel

In de hitlijsten barst het van de kleur, energie en diversiteit – precies zoals popmuziek hoort te zijn. Maar wie verder kijkt dan de spotlights en de bestuurskamers induikt, ziet een minder rooskleurig beeld, stelt Koos in zijn column op Entertainment Business. Uit Amerikaans onderzoek blijkt dat de top van de muziekindustrie nog steeds vooral bestaat uit witte mannen. En hoewel de cijfers uit Nederland ontbreken, zou het naïef zijn te denken dat het hier heel anders is. 

Lees column op EntertainmentBusiness.nl

De show hoeft niet altijd door te gaan

De mentale gezondheid van mensen in de muziekindustrie staat onder druk. Dat geldt niet alleen voor atiesten, maar ook voor technici, organisatoren en muzikanten. Onder andere tijdens het festivalseizoen zijn er vele ingrediënten voor een risico-cocktail: lange dagen, verre reizen, prestatiedruk, en de aanwezigheid van drank en drugs. In zijn opiniestuk schrijft Koos over de mentale gezondheidsrisico's in de muziekindustrie.

Lees opiniestuk op Trouw.nl

"AI een zegen voor de muziek? Regel eerst het auteursrecht maar eens"

"Generatieve AI opent nieuwe deuren voor muzikale creativiteit," zegt Koos. Maar hoe zit het met de rechten van artiesten? De onlangs aangenomen Europese AI-wet moet auteurs bescherming bieden, maar het is zeer de vraag of die wet voldoende houvast biedt.

Koos schreef samen met Sem Bakker, advocaat bij Backstage Legal en popmuzikant, een opiniestuk over generative AI en de impact ervan op de muziekindustrie in Trouw.

Lees verder op Trouw.nl

De lector van Innovation in the Music Industry

Koos Zwaan
Koos Zwaan
Koos Zwaan
lector
Lectoraat
Telefoon
E-mail

Nieuws over Innovation in the Music Industry

Werk samen met de onderzoekers

Kom in contact en stel je vragen

Hilda Bakmaz
Telefoon
0612655280